Приветствую Вас Гость | RSS

Дарина ЛЫЖЕНКО Кондратовская школа

Понедельник, 19.11.2018, 10:53
Главная » Статьи » Мои статьи

Урок 6. Історичний живопис
Зараз помандруємо до Росії першої половини XIX ст. Для російського образотворчого мистецтва були характерні романтизм і реалізм. Однак офіційно визнаним методом був класицизм. Академія мистецтв стала консервативною і відсталою установою, перешкоджала будь-яким спробам свободи творчості. Вона вимагала суворо йти за канонами класицизму, заохочувала написання картин на біблійні та міфологічні сюжети. Молодих талановитих російських художників не задовольняли рамки академізму. Тому вони частіше зверталися до портретного жанру.

Кіпренський О.А (1782-1836) – російський художник, видатний майстер російського образотворчого мистецтва романтизму, відомий як чудовий портретист. Його портрет молодого, овіяного поетичною славою А.С. Пушкіна є одним з кращих в створенні романтичного образу. У Кіпренського Пушкін виглядає урочисто, романтично, в ореалі поетичної слави.Реалістичну манеру відбивали твори В.А. Тропініна (1776-1857 ). Його ранні портрети, написані в стриманій барвистої гамі (сімейні портрети графів Маркових 1813-го і 1815-го років), ще цілком належать до традиції Просвітництва. Пізніше колорит живопису Тропініна стає інтенсивніше, обсяги зазвичай ліпляться більше чітко і скульптурно, але найголовніше - вкрадливо наростає суто романтичне відчуття рухомий стихії життя, лише частиною, фрагментом якої здається герой портрета .Такий і О.С. Пушкін на знаменитому портреті 1827: поет, поклавши руку на стос паперу, як би «слухає музи», вслухається у творчу мрію.

Великим витвором мистецтва є картина «Останній день Помпеї» К. П. Брюллова (1799-1852). Художник знайшов дивовижні фарби для зображення трагедії древнього міста. Картина проникнута високими гуманістичними ідеалами. Вона показує мужність людей, їх самовідданість, проявлені під час страшної катастрофи.

Брюллов був в Італії на відрядженні Академії мистецтв. У цьому навчальному закладі було добре поставлено навчання техніці живопису і малюнка. Проте академія однозначно орієнтувалася на античну спадщину і

героїчну тематику. Для академічного живопису були характерні декоративний пейзаж, театральність загальної композиції. Сцени з сучасного

життя, звичайний російський пейзаж вважалися негідними пензля художника. Класицизм в живопису отримав назву академізму. Брюллов був пов'язаний з Академією всією своєю творчістю.

У першій половині XIX ст. в російську живопис входить побутовий сюжет. Одним з перших до нього звернувсяО. Г. Венеціанов (1780-1847). Він присвятив свою творчість зображенню життя селян. Це життя він показує в ідеалізованому, прикрашеному вигляді, віддаючи данину модному тоді сентименталізму. Однак картини Венеціанова «Тік», «На жнивах. Літо», «На ріллі. Весна», «Селянка з волошками»," Захарка "," Ранок поміщиці "відображаючи красу і благородство простих російських людей, служили утвердженню гідності людини незалежно від її соціального положення

Його традиції продовжив Павел Андрійович Федотов (1815-1852). Його полотна реалістичні, наповнені сатиричним змістом.Свій шлях художника-сатирика він починав будучи офіцером-гвардійцем. Тоді він робив веселі, пустотливі замальовки армійського побуту. У 1848 р. на академічній виставці була представлена його картина «Свіжий кавалер».

Це була зухвала глузування не тільки над тупим, самовдоволеним чиновництвом, а й над академічними традиціями. Брудний халат, куди зодягнувся головний герой картини, дуже нагадував античну тогу.Комедійно-сатиричний характер мають і інші картини Федотова («Сніданок аристократа »,« Сватання майора »). Останні його картини дуже сумні («Анкор, ще анкор!», «Вдовушка»). Сучасники справедливо порівнювали П.А. Федотова в живописі з Н.В. Гоголем у літературі. Викриття виразок кріпосницької Росії - основна тема творчості Павла Андрійовича Федотова.
Ми знаходимося у Росії другої половини XIX ст. Цей період ознаменувався розквітом російського образотворчого мистецтва. Він став справді великим мистецтвом. Остаточно утвердився реалізм - правдиве і всебічне відображення життя народу, прагнення перебудувати це життя на засадах рівності і справедливості. Центральною темою мистецтва став народ, не тільки пригноблений, а й народ - творець історії, народ-борець, творець всього кращого, що є в житті. Затвердження реалізму в мистецтві проходило знову ж у впертій боротьбі з офіційним направленням, представником якої було керівництво Академії мистецтв. Діячі академії переконували своїх учнів ідеїми про те, що мистецтво вище за життя, висували лише біблійну і міфологічну тематику для творчості художників.

У 1863-му 14 юнаків, найкращих випускників імператорської Академії мистецтв Петербурга, на чолі з Іваном Крамським демонстративно покинули навчальний заклад після того, як їм відмовили у праві самостійно вибрати теми дипломних робіт. «Бунт чотирнадцятьох» виявився першим випадом проти академічної традиції, що відірвалася від реальності. Об'єднання майстрів реалізму в одну когорту — Петербурзьку артіль художників — стало переворотом в академічному російському мистецтві. Ідея про нове призначення живопису — відображувати блиск і вбогість суспільства повною мірою — стала єдиною для учасників культурного заколоту. У 1869 році московські живописці Мясоєдов, Пєров, Маковський, Прянишников і Саврасов запропонували активістам Артілі об'єднатися і створити художнє товариство нового типу, яке, виконуючи просвітницьку місію, організовувало б безплатні пересувні виставки (звідси й назва — передвижники) у різних куточках Російської імперії. Через рік новостворене Товариство пересувних виставок було офіційно зареєстровано. У різний час до його складу входили понад сто художників, серед яких Василь Пєров, Іван Крамськой, Володимир Маковський, Микола Ґе, Олексій Саврасов, Іван Шишкін, Архип Куїнджі, Віктор Васнецов, Ілля Рєпін, Ісаак Левітан. За 53 роки свого існування (до розпаду в 1923-му) передвижники провели 48 виставок у Петербурзі, Києві, Москві, Харкові, Одесі, Казані, Ризі та інших містах.

Ідейним вождем Товариства пересувних виставок був І. М. Крамськой (1837-1887) - чудовий художник і теоретик мистецтва. Крамськой боровся проти так званого «чистого мистецтва». Він закликав художника

бути людиною і громадянином, своєю творчістю боротися за високі суспільні ідеали. У творчості Крамського головне місце займала портретна живопис. Крамськой створив цілу галерею чудових портретів російських письменників, художників, громадських діячів: Толстого, Салтикова-Щедріна, Некрасова, Шишкіна та інших. Йому належить один з кращих портретів Лева Толстого. Пильний погляд письменника не залишає глядача, з якої б точки він не дивився на полотно.
Мабуть, найбільшу данину ідейності віддав В. Г.Перов (1834-1882). У своїх творах Перов пристрасно викриває існуючийлад, з великою майстерністю і переконливістю показує важку долю народу. У картині «Сільський хресний хід на Великдень» художник показав російське село в вихідний день, злидні, безпробудне пияцтво, сатирично зобразив сільське духовенство. Вражає своїм драматизмом, безвихідною скорботою одна з кращих картин Перова - «Проводи небіжчика», яка розповідає про трагічну долю родини, що залишилася без годувальника.
Великою популярністю користуються його картини «Останній шинок у застави», «Старики-батьки на могилі сина ». Тонким гумором і ліризмом,любов'ю до природи пройняті картини «Мисливці на привалі», «Рибалка». Його творчість пронизана любов'ю до народу, прагненням осмислити явища життя та мовою мистецтва правдиво розповісти про них. Картини Перова належать до кращих зразків російського мистецтва.

«Передвижники» зробили справжні відкриття в пейзажному живописі.
О. К. Саврасов (1830-1897) зумів показати красу і тонкий ліризм простого російського пейзажу. У 1871 майстер створює ряд кращих своїх робіт («Печерський монастир під Нижнім Новгородом», «Розлив Волги під Ярославлем»), в т.ч. знамениту картину «Граки прилетіли», що стала

найпопулярнішим російським пейзажем, свого роду мальовничим символом Росії. Етюдна робота над «Гайворонами» йшла в березні, в с. Молвитино (нині Сусанино) Буйського повіту Подільської губернії. Талий сніг, весняні граки на берізках, сіро-блакитне, блякле небо, темні хати і давня церква натлі захололих далеких лук – все сплавилося в образ дивної поетичної чарівності. Картині властивий воістину чарівний ефект впізнаваності, «вже баченого» (deja-vue, говорячи мовою психології) – причому не тільки десь біля Волги, де писалися «Граки», а трохи чи не в будь-якому куточку країни.
Співаком російського лісу, епічної широти російської природи став І.І.Шишкін (1832 - 1898). Його ім'я зазвичай асоціюється з епічними полотнами, що оспівують багатство рідної землі з її величними лісами і безмежними просторами. Ліричний краєвид «Березовий ліс» (1871) – один із ранніх шедеврів, які принесли Шишкіну славу першого пейзажиста Росії.
в мистецтві. Народжуються нові художні напрямки,творчі організації. Однією з гострих художніх проблем стає національна своєрідність російського мистецтва. Московські живописці,об`єднані в«Союз русских художников», створюють свій стиль,що органічно поєднав реалізм передвижників із досягненнями пленерного живопису.Образи природи набувають у них неповторного емоційного забарвлення (К.Ф.Юон, О.С.Степанов, О.М.Корин, О.В.Ісупов, Л.В.Туржанський). На рубежі ХІХ–ХХ ст. все більше європейських митців відмовляються від традиційних форм виразності і шукають нові естетичні зображальні засоби, відмінні від реалістичних. У цей час виникає велика кількість несхожих між собою художніх напрямів, які прийнято називати терміном „модернізм”. Модернізм (фр. moderne –сучасний, новітній) характеризується розривом з ідейними і художніми принципами класичного мистецтва, відмовою від відтворення чуттєво-конкретної дійсності, предметності світу. Модернізм відмовляється від правдоподібності, відображення реальних узагальнених образів та форм реального життя. Одним із художніх напрямів модернізму є абстракціонізм — напрям, в якому художники, відкинувши
об’єктивну дійсність, намагаються створити нову, суб’єктивну
реальність, яка заснована на їх чуттях і думках. Основоположниками цього напряму були В. Кандинський, К. Малевич. Абстракціоністи апелюють до кольору, зводячи його до абсолюту, або до різних геометричних фігур, інколи цілком заперечуючи зв’язок з дійсністю. Для творів В.В.Кандинського (1866 – 1944)характерна синестезія, сприйняття фарб не тільки як оптичних, але і як звукових стимулів. Він класифікував фарби за їх ароматами, звуками та формами. Наприклад, синьому кольору він ставив у відповідність коло, червоному — квадрат, жовтому — трикутник. Таким чином свої картини він створював подібно до музичних симфоній шукаючи гармонію у поєднанні кольорів. Російський художник, поляк за походженнямК.С.Малевич (1878–1935), який народився у Києві, став засновником супрематизму – одного з напрямів абстракціонізму, програмним твором цього напряму стала його картина „Чорний квадрат” (1913). Твори супрематизму являють собою комбінації кольорових геометричних фігур (квадрат, трикутник, коло); зображують світ, позбавлений об’ємів і відтінків, звільнений від побутовості. Супрематисти прагнуть знайти досконалу форму, яка, у поєднанні з кольором, є знаковою. Російський живопис другої половини ХХ сторіччя багато в чому сформувався у просторі між офіційним і неофіційним мистецтвом. Оптимізм, віра у світле майбутнє дедалі більше змінюються напруженими пошуками сучасного погляду на сьогодення і майбутнє (А.Звєрєв, Н.Нестерова, І.Глазунов, І.Кабаков та ін.). В роботах І.Кабакова (1930) показано народження та смерть СРСР, який художник вважав першим модерним суспільством, яке загинуло. Кабаков не вважає комунізм таким, що програв капіталізму, натомість представляє СРСР як один з утопічним проектів, до яких належить і капіталізм. Аналізуючи історичні наративи та перспективи Кабаков демонструє як будь-який суспільний проект може загинути через потенційно авторитарне жадання влади.
Категория: Мои статьи | Добавил: Худкультура (24.02.2014)
Просмотров: 1042 | Комментарии: 2 | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 1
1 wolkan  
УЧИТЕЛЬ:
1. Отримуєте ПОПЕРЕДЖЕННЯ!
Пояснення: Вчитель "коментує" виконання домашнього завдання учнями зі СВОГО АКАУНТУ, але ж ніяк з акаунту учня.
Фальсифікований коментар від імені вчителя ВИДАЛЕНИЙ!
2. Унікальність  текста вашого домашнього завдання -   2% / 1%. Неунікальный текст. Джерело: [23:29:31] Задача прервана (Превышен порог 50% (см. настройки) совпадений.)  

[23:29:31] Уникальность текста 2% / 1%. Неуникальный текст.
Висновок: Виконання домашнього завдання НЕ ЗАРАХОВАНО!
Рекомендації: Виконайте домашнє завдання відповідно до вимог. Особливо попереджую стосовно фальсифікації відгуків на свою роботу від імені вчителя! ВЧИТЕЛЬ КОМЕНТУЄ РОБОТИ З ВЛАСНОГО УНІКАЛЬНОГО АКАУНТУ!


Имя *:
Email *:
Код *: